fbpx

Blog

BLOG

Wdrożenie systemu ERP

Data publikacji: 01.12.2017
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (3 głosów, średnio: 3,67 z 5)

Wdrożenie systemu ERP w firmie

 

To zawsze duże wyzwanie dla każdej organizacji. Na polskim rynku aktywnie działa ponad 100 producentów systemów klasy ERP.  Czym powinieneś się kierować przy wyborze systemu dla swojej firmy.

Po pierwsze wyznacz swoje cele dla wdrożenia.wyznacz cele wdrożenia

 

Czy warto wdrażać system ERP tylko dlatego że wkrótce pojawi się szansa jego sfinansowania ze środków unijnych ?  Z naszego doświadczenia wynika że, bez wyraźnego celu, który przyświeca wdrożeniu nie warto tego robić. Dlatego też, przed podjęciem decyzji należy zastanowić się w gronie menadżerów firmy, dlaczego powinniśmy wdrożyć nowy system IT i w jakich procesach przedsiębiorstwa ma on usprawnić działalność firmy.

Audyt Procesów

 

Jeżeli nie za bardzo jesteśmy w stanie stwierdzić, w czym wdrożenie systemu ERP miało by pomóc warto zwrócić się do zewnętrznej firmy Consultingowej.  Firmy te, specjalizują się w zagadnieniach związanych z analityką procesów biznesowych, pod względem  dostępnych rozwiązań informatycznych dla firm.

Kryteria wyboru systemu ERP

 

To że, nasza firma wyrosła już z rozwiązań pudełkowych doświadczamy na co dzień, żeby poprawnie działać korzystasz z wielu programów, zamiast wdrożyć system ERP to  w księgowości mamy oprogramowanie numer 1 (księgowa musi go mieć), handlowcy mają także swój system handlowy do wystawiania faktur i do tego niezastąpiony Excel.

Kolejny Excel ma nasz zaopatrzeniowiec gdzie przepisuje dane, z arkusza handlowców mając na uwadze terminy produkcji.  W arkuszach z dwóch wydziałów produkcyjnych, o reszcie lepiej nie wspominać. Liczba dostępnych systemów często przekracza pięć.

Nasze uporządkowane procesy i potrzeby informatyczne powinny wynikać z przeprowadzonego audytu, jeżeli pominęliśmy ten krok to musimy zrobić to sami. Dobrze na tym etapie zastanowić się jak ujednolicić procesy w firmie i czy w nowym systemie ERP dostaniemy rozwiązanie naszych problemów. Kolejnym ważnym aspektem przed wdrożeniem nowego zintegrowanego systemu jest określenie ilości stanowisk  przez które nasze procesy przebiegają.

No i najważniejsze Cel-czyli co ma usprawnić wdrożenie systemu ERP w naszych procesach i jak sprawdzić, czy ów cel zostanie osiągnięty – wyznaczyć miary jakimi zmierzymy czy nasz cel został osiągnięty. A może któryś obszar naszej działalności chcemy usprawnić np. gospodarkę magazynową.  Możemy zastanowić się, jak usprawnienie naszego ograniczenia tzw. wąskiego gardła wpłynęłaby na poprawę całej organizacji.

 

Oprogramowanie dla firm

 

wygodna praca w systemie informatycznym

Mając nasze kryteria, możemy rozpocząć poszukiwanie systemów klasy ERP dla naszej firmy,  na tym etapie możemy wyselekcjonować systemy które w swojej funkcjonalności mają dostępne moduły które realizują nasze procesy biznesowe i pozwoli nam na skutecznie wdrożenie systemu ERP .

Polski producent systemów ERP czy też światowy lider,  przy tym punkcie warto się zastanowić jakie czynnik będą miały wpływ na eksploatację naszego nowego systemu informatycznego. Przy nieustannie zmieniających się przepisach i narastających obowiązkach podatników warto skupić się na rozwiązaniach które zagwarantują nam dostęp do niezbędnych aktualizacji do naszych przepisów.

Wielu producentów zagranicznych systemów ERP w kluczowych obszarach fiskalnych i pracowniczych posiłkuje się systemami trzecimi polskich producentów więc trudno tu mówić o systemie zintegrowanym, jakim są systemy ERP.  Z początkiem 2018 roku czeka nas JPK_VAT prawdopodobnie nie jedyna nowość która czeka nas w nadchodzącym roku.

Kolejnym czynnikiem, który jest istotny w fazie eksploatacji, jest to czy w naszej okolicy znajdziemy profesjonalny serwis.

Myśl globalnie działaj lokalnie – to coraz bardziej popularne hasło, które ma zastosowanie także w dziedzinie systemów ERP w przypadku gdy możliwy serwis może do nas dotrzeć fizycznie w godzinę jest niezwykle ważne w przypadku, firm produkcyjnych gdzie nie możemy sobie pozwolić na przestój z powodu usterki oprogramowania.

Prezentacja systemu ERP

Wybrałeś już system, który ma wszystkie funkcjonalności – gratuluję, część zadania już za tobą.  Teraz zaproś kilku dostawców na prezentację oprogramowania. To ważny moment w wyborze, jest on jak jazda próbna nowym samochodem. Pamiętasz zapewne to uczucie kiedy wybrałeś markę i model samochodu, umówiłeś się w salonie na jazdę próbną i tu rozczarowanie, samochód dobrze wygląda, ale ty czujesz się nie komfortowo.

Tak samo może się stać z systemem ERP dla twojej firmy. Dział marketingu producenta pracuje bardzo dobrze, ulotki mają świetne nawet reklama w telewizji leci często (może nie tak często jak samochodów). Wybierz kluczowych użytkowników nowego systemu, którzy będą z niego najwięcej korzystać.

Umów się z dostawcami na prezentację zobacz  i przekonaj się na własne oczy co dostaniesz po wdrożeniu systemu ERP.

Gotowi na wdrożenie systemu ERP

Gratulacje, wykonałeś już wszystkie zadania przygotowujące firmę do wdrożenia, przed tobą już tylko podpisanie umowy i wdrożenie wybranego ERP.

 

 Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy przy wyborze systemu ERP, a dopiero przygotowujesz swoją firmę do tego procesu, to skorzystaj z naszego kalkulatora ERP . Dowiedz się ile będzie kosztował system ERP lub  zadzwoń / napisz do nas teraz  to nic nie kosztuje.

kalkulator erp

Kalkulator systemu ERP

 

ixion kontakt

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/