Blog

BLOG

Wdrożenie systemu ERP w firmie

Data publikacji: 01.12.2017
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (8 głosów, średnio: 3,88 z 5)

Wdrożenie systemu ERP w firmie

 

To zawsze duże wyzwanie dla każdej organizacji. Na polskim rynku aktywnie działa aktywnie ponad 100 producentów systemów klasy ERP.  Czym powinieneś się kierować przy wyborze systemu dla swojej firmy.

Po pierwsze ustal cele wdrożenia.wyznacz cele wdrożenia

 

Czy warto wdrażać system ERP tylko dlatego, że wkrótce pojawi się szansa jego sfinansowania ze środków unijnych ?  Z naszego doświadczenia wynika, że bez wyraźnego celu, który przyświeca wdrożeniu nie warto tego robić. Dlatego też, przed podjęciem decyzji należy zastanowić się w gronie menadżerów firmy, dlaczego powinniśmy wdrożyć nowy system IT i w jakich procesach przedsiębiorstwa ma on usprawnić działalność firmy.

Wdrożenie systemu ERP utrwala procesy biznesowe, które funkcjonują w firmie. Jeżeli menadżerowie firmy mają pewność, że w firmie wszystko jest dobrze zorganizowane to znak, że przyszedł moment na wdrożenie systemu klasy ERP.

 

Kiedy przychodzi czas na wdrożenie systemu ERP

 

To, że nasza firma wyrosła już z rozwiązań dla małych firm doświadczamy na co dzień.  Żeby poprawnie działać na co dzień ,korzystasz z wielu programów w księgowości mamy oprogramowanie numer 1 (księgowa musi go mieć, bo od zawsze z niego korzysta), handlowcy mają także swój system handlowy do wystawiania faktur i do tego kilka arkuszy Excela.

Kolejnych kilka arkuszy Excel ma nasz zaopatrzeniowiec gdzie przepisuje dane z arkusza handlowców. Uwzględnia przy tym terminy z arkuszy wydziału produkcji.  Liczba systemów gdzie wpisywane są dane nierzadko przekracza pięć.

Jeżeli czujesz, że to właśnie ten moment, żeby to ogarnąć. Przygotuj się do tego jak najlepiej.

  • Dobrze na tym etapie zastanowić się jak ujednolicić procesy w firmie
  • Jakie problemy ma rozwiązać wdrożenie nowego ujednoliconego narzędzia
  • Kolejnym ważnym aspektem przed wdrożeniem nowego zintegrowanego systemu jest określenie ilości stanowisk,  przez które nasze procesy przebiegają.
  • No i najważniejsze Cel – czyli co ma usprawnić wdrożenie systemu ERP w naszych procesach i jak sprawdzić, czy ów cel zostanie osiągnięty – wyznaczyć miary, jakimi zmierzymy czy nasz cel został osiągnięty

 

jak zwiększyć efektywność

 

Jakie są kryteria wyboru systemu ERP

 

Mając spisane nasze kryteria, możemy rozpocząć poszukiwanie systemów klasy ERP dla naszej firmy.  Na tym etapie możemy wyselekcjonować systemy które w swojej funkcjonalności mają dostępne moduły, które realizują nasze procesy biznesowe i pozwoli nam na skutecznie wdrożenie systemu ERP .

Polski producent systemów ERP czy też światowy lider ?

Przy tym punkcie warto się zastanowić jak ten czynnik będzie miał wpływ na koszty eksploatacji naszego nowo wdrożonego systemu.

Przy ciągle zmieniających się przepisach i narastających obowiązkach dla podatników warto skupić się na rozwiązaniach które gwarantują zgodność z polskimi przepisami.

Wielu producentów zagranicznych systemów ERP w kluczowych obszarach fiskalnych i pracowniczych posiłkuje się systemami trzecimi polskich producentów więc trudno tu mówić o systemie zintegrowanym, jakim są systemy ERP.  Z początkiem 2018 roku czeka nas JPK_VAT prawdopodobnie nie jedyna nowość która czeka nas w nadchodzącym roku. Od zawsze przekonujemy klientów że koszty eksploatacji  jest ważnym czynnikiem i należy go uwzględnić przy wyborze systemu ERP.

Kolejnym czynnikiem, który jest istotny w fazie eksploatacji, jest to czy w naszej okolicy znajdziemy profesjonalny serwis.

Myśl globalnie działaj lokalnie – to coraz bardziej popularne hasło, które ma zastosowanie także w dziedzinie systemów ERP. W przypadku gdy serwisant może do nas dotrzeć w godzinę, jest to niezwykle ważne np. dla firm produkcyjnych. Nie możesz przecież pozwolić sobie na przestój z powodu niedostępności oprogramowania.

Funkcjonalności niezbędne do  realizacji twoich procesów biznesowych.  Dość często przy wdrożeniu nowego systemu ERP chcemy żeby od razu wszystko było wdrożone. Jak pokazuje nasze doświadczenie aby wdrożenie było udane to warto podzielić projekt na kilka etapów. Dobrze przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa pokaże nam co wdrożyć na już , a które procesy wdrożyć w kolejnych etapach.

 

Prezentacja systemu ERP

 

Wybrałeś już systemy, które mają wszystkie potrzebne funkcjonalności. Gratuluję, część zadania już za tobą.  Teraz zaproś kilku dostawców działających lokalnie,  na prezentację oprogramowania.

To ważny moment w wyborze jest on jak jazda próbna nowym samochodem. Pamiętasz zapewne to uczucie kiedy wybrałeś markę i model samochodu, umówiłeś się w salonie na jazdę próbną i tu rozczarowanie, samochód dobrze wygląda, ale ty czujesz się nie komfortowo.

Tak samo może się stać z systemem ERP dla twojej firmy. Dział marketingu producenta pracuje bardzo dobrze, ulotki mają świetne, nawet reklama w telewizji leci często.

Wybierz kluczowych użytkowników nowego systemu, którzy będą z niego najwięcej korzystać.

Umów się z dostawcami, aby na prezentacji systemu zobaczyć  i przekonać się na własne oczy co dostaniesz po wdrożeniu systemu ERP.

 

zamów darmową prezentację

 

Gotowi na wdrożenie systemu ERP

 

Gratulacje, wykonałeś już wszystkie zadania przygotowujące firmę do wdrożenia.  Przed tobą już tylko podpisanie umowy i wdrożenie wybranego ERP.

 Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy przy wyborze systemu ERP, a dopiero przygotowujesz swoją firmę do tego procesu, to skorzystaj z naszego kalkulatora ERP . Dowiedz się ile będzie kosztował system ERP .

 

kalkulator erp

Wyceń system ERP

Lub

Porozmawiaj z ekspertem 

 

Pomagamy w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań
informatycznych i doradzamy jak podnieść efektywność
twojej firmy dzięki informatyzacji.

Artur Brzezinka
Wdrożenia i serwis ERP: +48 32 494 47 54