Blog

BLOG

Opłacalna produkcja

Data publikacji: 12.09.2018
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (6 głosów, średnio: 4,67 z 5)

Opłacalna produkcja to często poruszany temat przez przedsiębiorców, określany jako warunek konieczny dobrego funkcjonowania ich firmy.

Jednak w praktyce bywa różnie. Zdarza się, że pomimo zachowania staranności podczas wyceny produktu okazuje się później, że produkcja ta nie jest opłacalna. Jak powiedział nam jeden z naszych ostatnich klientów, okazało się u nich, że jeden z ich flagowych produktów sprzedawany był znacznie poniżej kosztu jego wytworzenia.

30 złotych, tyle firma dopłacała do sprzedaży jednego z wyrobów. Może to wydawać się niewiele, ale gdyby stan taki nie został na czas wykryty, to powstała strata była by znaczna. Dział handlowy nie zareagował na czas. Tam system ERP jeszcze nie dotarł, ciągle zastępuje „niezastępowalny” system DOS’owy.

A to tylko jeden z 5000 produkowanych przez nich wyrobów. Jak podkreślił nasz rozmówca, dlatego wdrożyli i od pół roku pracuje dla nich system ERP Streamsoft Prestiż  na produkcji, żeby wykrywać takie przypadki i więcej nie dopłacać.

Dlaczego produkcja bywa nieopłacalna

 

Przyczyn może być klika:

  • Błąd w kalkulacji
  • Wzrost kosztu surowców
  • Zmiana kosztu pracy

opłacalność produkcji

Błąd w kalkulacji

Mogło się zdarzyć, że przy tworzeniu kalkulacji, kiedy jeszcze korzystano z „najlepszego” narzędzia w sprzedaży jakim jest arkusz kalkulacyjny pominięto jakieś koszt lub element wyceny.

Ciągłe przenoszenie danych pomiędzy wieloma arkuszami metodą kopiuj wklej może doprowadzić, że zmienione reguły dla jednej oferty powielą błąd w innej kalkulacji. Taki błąd może się ujawnić po pewnym czasie i trudno będzie zweryfikować, kiedy i dlaczego taki błąd wkradł się do naszej wyceny.

Wzrost kosztu surowców

Koszty surowców zmieniają się dynamicznie. Rzadko kiedy nowa dostawa, którą otrzymujemy od tego samego zaufanego dostawcy ma tą samą cenę. Takie odchylenia trudno zauważyć, kiedy dostawy realizowane są np. w walutach lub też ilości zamawiane przez naszą logistykę są zawsze pod jakieś konkretne zlecenie produkcyjne.

Zmiana kosztu pracy.

Ten składnik w ostatnim czasie podatny jest na największe wahania. Rosnące koszty pracy wraz z ciągle zmieniającą się płacą minimalną, rosnące podatki powodują, że, nasi menadżerowie nie zauważą na czas spadku marżowości naszego produktu. Bo przecież w firmie produkcyjnej najważniejsza jest planowa produkcja, a handlowcy aktualizują cenniki 2 razy w roku.

 

Jak zatem zapanować nad kosztami produkcji ?

 

Musisz mieć u siebie odpowiednie narzędzia, czasy, gdzie na produkcji wystarczał arkusz kalkulacyjny już dawno minęły. Klienci to często zagraniczne koncerny, które oczekują od ciebie nie tylko najwyższej jakości produktów, ale też terminowości. A przecież dla ciebie kluczowy jest zysk na produkcie.

Odpowiedzią jest system ERP do zarządzania produkcją, to zaawansowane narzędzie, które pracuje dla ciebie. Każda dostawa ma inny koszt. Dlatego analizowanie i sygnalizowanie problemów należy do zadań systemów informatycznych. To system ma informować twoich kierowników, że zmieniła się marża wyrobu i należy podjąć działania. Korzystając ze starych narzędzi jesteś narażony na dopłacanie do interesu.

 

 

Nie rób tego i nie idź drogą, którą poszło wiele polskich firm budowlanych podczas budowy autostrad, spora część z tych firm już nie istnieje, bo dostarczyły produkt, który kosztował więcej niż cena, za którą został sprzedany. Firmy te upadły.

 

Nie jesteś pewien czy produkcja ci się opłaca – zastosuj skuteczne narzędzia, które będą tego pilnować. 

 

zamów darmową prezentację