Blog

BLOG

Jak podnieść efektywność produkcji

Data publikacji: 10.05.2019
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (3 głosów, średnio: 4,67 z 5)

Jak podnieść efektywność produkcji.

Czy podniesienie efektywności o 10 %, czy jest to w ogóle możliwe bez rozbudowy parku maszynowego i nadgodzin pracowników.

Produkcja wymaga przemyślanego planowania

Nowoczesny park maszynowy, sprawny transport wewnętrzny to dopiero podstawy w drodze do sukcesu, największym wyzwaniem jest zapanowanie nad tym wszystkim przez planistę czy kierownika produkcji.

Często firmy mają już wdrożone systemy klasy ERP ale nader często informatyzacja pomija obszar produkcji. Tu panuje król Excel i jego arkusze.

Przy wyborze systemu ERP dla firm nacisk kładziony jest głównie na optymalizację procesów fiskalnych i służy głównie księgowym. Wszystkie dane z wystawionych faktur, zakupy i dokumenty magazynowe sprawiają że życie z JPK , VAT-em czy CIT-em są znacznie prostsze dla księgowego.

 

Integracja produkcji z systemami ERP

Wdrożone renomowane systemy handlowe i księgowe wspierają część firmy jednak dział produkcji dalej pozostaje w swoich arkuszach.

Po uruchomieniu systemu szybko okazuje się że poziom danych dostarczany przez popularnych producentów oprogramowania ERP jest niewystarczający do bieżącego monitorowania postępu produkcji. Niektóre zaś systemy posiadają tak zwany moduł produkcyjny, jednak jego funkcjonalność niewiele odbiega od prostej konfekcji i rozchodu surowców.
Dodatkowe nakładki na system wymagają importów i ciągłych poprawek a co najważniejsze dalej nie wiemy co się dzieje na naszej produkcji.
A przecież dostęp do aktualnych informacji przekłada się na osiąganie przez firmę celów strategicznych które wpływają na wynik finansowy całego przedsiębiorstwa.

 

Największe wyzwanie – aktualna informacja

Żeby uzyskać lepsze wyniki planista musi na bieżąco reagować na dane o opóźnieniach które do niego spływają. Zapewnić może to tylko system ERP którego podstawowym modułem jest zarządzanie produkcją a inne funkcjonalności pełnią rolę :

 • Moduł handlowy – dopływ zamówień
 • Moduł zaopatrzenia – zasilane w surowce w oparcie o plan produkcji
 • Moduł księgowości – rozliczenie końcowe

Na podstawie zamówień planista może określić kiedy można zrealizować produkcję, dzięki temu dział handlowy wie dokładnie na kiedy może obiecać klientowi że otrzyma swoje zamówienie.
Po zaplanowaniu i rozharmonogramowaniu zadań, system uwzględni średni czas dostaw surowców, dzięki temu zaopatrzenie wie na kiedy musi dostarczyć surowce do produkcji.
Sprawne planowanie i koordynacja dostaw pozwala na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów produkcyjnych.

 

Rozwiązanie – system Streamsoft Prestiż do zarządzania produkcją

System Streamsoft jest zaawansowanym systemem planowania i kontroli produkcji, który może zostać dostosowany do indywidualnych wymagań Klienta. W firmach produkcyjnych wspiera następujące obszary produkcji:

 • Szczegółowe planowanie operacji produkcyjnych dla wszystkich zasobów produkcyjnych.
 • Tworzenie wielu symulacji harmonogramów w oparciu o zaawansowane algorytmy.
 • Bieżące raportowanie realizacji zleceń na panelach meldunkowych
 • Meldowanie nieoczekiwanych sytuacji w trakcie realizacji zadań (awarie, przestoje, braki jakościowe, odpady).

Jak wygląda harmonogramowanie produkcji ?

Planista wybierając kartoteki które chce produkować wystawia zlecenia produkcyjne które uwzględniają wszystkie parametry technologii i powiązane zamówienia. Na tej podstawie tworzy harmonogram produkcji uwzględniający dostępność zasobów, parametry określone w technologii produkcji oraz ustalone daty dostaw dla klientów.
Planista analizuje graficznie wygenerowane różne strategie harmonogramów. Wszystkie zaplanowane operacje zostają przypisane do poszczególnych gniazd produkcyjnych , zasobów, narzędzi według ich dostępności oraz ograniczeń czasowych. Harmonogram uwzględnia także kompetencje zasobów czyli czy dany zasób ma możliwość wykonania zadania.
Ostatecznie wybrany zatwierdzony harmonogram zostaje wysłany do planu produkcji do realizacji.

Jak wygląda nadzór produkcji w czasie rzeczywistym?

 

rejestracja produkcji

 

Pracownicy produkcyjni realizują swoje zadania i rejestrują postęp na produkcyjnych panelach meldunkowych. Dzięki temu operatorzy zawsze mają dostęp do aktualnych zadań oraz dokumentacji technologicznej.

Panele służą do meldowania wykonania wykonanej produkcji, zgłaszania awarii, problemów jakościowych. System automatycznie rejestruje czas produkcji przez operatora.
Dzięki aktualnym informacjom, kierownicy produkcji widzą postęp realizacji zleceń oraz efektywność produkcji.
Zarejestrowany czas pracowników może służyć do rozliczenia ich pracy akordowej.

 

Czynniki podnoszące efektywność produkcji

Wdrażając kompletny system ERP przeznaczony dla firm produkcyjnych możemy zwiększyć efektywność produkcji w następujących obszarach:

 • Zmniejszenie zapasów magazynowych nawet do 40 %
 • Optymalizacja dostaw – zmniejszenie zaangażowania kapitału firmy
 • Lepszy przepływ informacji pomiędzy handlowcami i produkcją
 • Optymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych
 • Skrócenie czasu planowania produkcji
 • Usprawnienie procesu zaopatrzenia
 • Lepsze rozumienie możliwości produkcyjnych
 • Zwiększenie przepływu produkcji – identyfikacja ograniczeń (TOC).

Co daje wdrożenie systemu zarządzania produkcją

Klienci którzy wdrożyli system Streamsoft Prestiż tak go oceniają

Chcesz podnieść efektywność produkcji ? – zadzwoń lub napisz.

 

 

Formularz kontaktowy

 • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/