Nowości

Nowości

JPK i e-deklaracje – ważne zmiany od 1 października

nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (brak ocen)

JPK i e-deklaracje ważne zmiany w wysyłce od 1 października

Pragniemy przypomnieć, że od 1 października 2017 r. Ministerstwo Finansów wycofało protokół TLS 1.0 w komunikacji z systemem „e-Deklaracje” i JPK.

Uruchomienie nowego protokołu transmisji TLS 1.2 oznacza, że na komputerach z zainstalowanym starszymi systemami operacyjnymi (tj. Windows XP lub Windows Vista) nie będzie już możliwości wysłania e-deklaracji i plików JPK.

Protokół TLS 1.2 nie jest dostępny dla starszych i nie wspieranych przez firmę Microsoft systemów operacyjnych.

W przypadku użytkowników korzystających wyłącznie ze starszych systemów Windows XP/VISTA w swoich komputerach, konieczna jest wymiana na nowszy system operacyjny na co najmniej jednym komputerze w firmie, z którego wysyłane są pliki e-Deklaracji oraz JPK.

Zalecamy wymianę na system  Windows 10 który jest najnowszym systemem a co za tym idzie będzie posiadał najdłuższe wsparcie producenta

Systemy ERP dostarczane przez IXION odpowiedzialne za wsparcie wysyłania plików e-Deklaracji oraz JPK  na serwer Ministerstwa Finansów zostały dostosowane do powyższych zmian, zalecamy ich aktualizację do najnowszej dostępnej wersji.

Problemy z protokołem komunikacyjnym TLS w wersji 1.2, niezbędnym do wysyłki plików JPK oraz e-deklaracji po 1 października 2017 r., mogą mieć nie tylko posiadacze starszych systemów operacyjnych , ale również ci, którzy pracują na nowszych systemach, ale nie zaktualizowali swoich przeglądarek internetowych do wersji wspierających protokół TLS 1.2.

We wszystkich najnowszych wersjach popularnych przeglądarek (Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari, Microsoft EDGE, Opera) obsługa protokołu TLS w wersji 1.2 jest dostępnym standardem.

Przypominamy również że już od 1 stycznia 2018 także mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane do przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT na serwery Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów już teraz zachęca do testowego składania JPK_VAT.

„Chcemy by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne”  – czytamy na stronie MF.

 

Co grozi podatnikowi za niewysłanie JPK?

Wysokość możliwych sankcji, które mogą zostać nałożone na podatników za brak przekazania plików JPK  uzależniony jest od tego, czy obowiązek ten wynika z żądania organów podatkowych  (np. na żądanie przeprowadzonej kontroli) czy też bezpośrednio z przepisów prawa (art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej).

Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia właśnie w przypadku comiesięcznego raportowania, bez wezwania, struktury JPK_VAT.

 

Nie wiesz czy twój system jest gotowy na JPK , zadzwoń do nas i zapytaj nie narażaj swojej firmy na kary.

 

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/