Blog

BLOG

Zarządzanie jakością wyrobów na produkcji-wyroby zgodne i braki

Data publikacji: 17.06.2016
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)

 Zarządzanie jakością wyrobów na produkcji, to niewątpliwie poszukiwana cecha wśród systemów informatycznych wspomagających procesy zarządzania produkcją.

Możliwość szczegółowego odzwierciedlenia etapów produkcji szczególnie ważna jest w przypadku produkcji wyrobów podlegających szczegółowej kontroli jakości na każdym etapie powstawania wyrobów tak jak ma to miejsce w produkcji części i podzespołów dla branży Automotive.

Dlaczego to takie ważne

Jak ważna jest jakość podzespołów samochodowych czy elementy używane w produkcji lotniczej chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego też  producenci monitorują pod względem jakości nie tylko swoje montownie, ale  przede wszystkim nadzorują procesy produkcji u swoich kooperantów wymagając  prowadzenia szczegółowej dokumentacji produkcyjnej (Flowchart, plan kontroli, FMEA), ale także pełnego monitoringu procesu produkcji.

Podczas wieloetapowej obróbki, każdy detal jest nadzorowany co do numeru wytopu stali która została użyta , poprzez pełną identyfikację wszystkich kolejnych operacji produkcyjnych. Identyfikacja obejmuje parametry użytej stali jak i  pracowników którzy brali udział w procesie jego wytwarzania.

panel meldunkowy - wiele wyrobów

meldowanie wyrobów niezgodnych – kody wad wyrobów

Rozwiązanie informatyczne

Wdrożone rozwiązanie  w firmie produkującej części dla koncernu GM, zyskało uznanie w oczach amerykańskich inżynierów ale przede wszystkim rozwiązało problem z identyfikacją i nadzorem nad wyrobami które nie spełniają restrykcyjnych norm jakości. Wyroby tzw. braki są w nadzorowanym procesie naprawczym o którego przebiegu decyduje kontrola jakości oraz główny technolog. wyroby które nie nadają się do naprawy otrzymują specjalny kod błędu i przekazywane są do złomowania.

Każda partia wyrobów otrzymuje etykietę informacyjną która co jest szczególnie istotne określa jego dalszą drogę w procesie produkcji. Półprodukt lub wyrób który obarczony jest wadą ma określoną ścieżkę kontroli i dalszej weryfikacji a informacje te zawarte zostały na jego etykiecie identyfikacyjnej.

Podsumowanie

Przemyślany proces kontroli jakości może być dobrze wdrożony i prosty w użyciu dla pracowników produkcyjnych.

Szukasz podobnego rozwiązania w twojej Firmie – napisz.

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/