Blog

BLOG

System ERP vs. Excel w planowaniu produkcji

Data publikacji: 15.07.2016
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (4 głosów, średnio: 4,75 z 5)

Systemy ERP – my tego nie potrzebujemy na produkcji,

 

taką odpowiedz często słyszę odwiedzając małe firmy produkcyjne. Wielu kierowników produkcji z którymi w ostatnim czasie rozmawiałem, twierdziło, że planowanie produkcji w arkuszu kalkulacyjnym Excela w zupełności im wystarcza i nie jest im potrzebny inny system bo mają wszystko co jest im potrzebne.

Struktury powiązanych ze sobą wielu arkuszy Excela zastępują niejednokrotnie programy, gdzie przeplanowanie produkcji na inny termin metodą kopiuj wklej ułatwia pracę na produkcji.

 

planowanie w excelu

Jest w tym stwierdzeniu sporo racji, bo do zaplanowania kilku procesów produkcyjnych na gniazdach nie stanowi większej trudności dla tak popularnego arkusza kalkulacyjnego jakim jest Excel. W małej firmie która robi kilka produktów na kilku maszynach Excel jest dobrym narzędziem na start które wprowadza porządek w firmie.

Sporym ułatwieniem w małej firmie może być przygotowanie arkusza w Google Docs – w tedy mamy od razu rozwiązanie chmurowe i możemy wyświetlić arkusze nawet na hali produkcyjnej.

 

Tablica Kanban

 

Wiele mniejszych firm korzysta także z dobrodziejstwa doświadczeń Japońskiej Toyoty. Metoda opiera się na wizualizacji za pomocą kolorowych kart na tablicy informacyjnej pokazującej na jakim etapie znajduje się realizacja danego zlecenia.

Ryzyko wdrożenia Tablicy Kanban jest duże, ale jak pokazuje przykład Toyoty może być bardzo opłacalne. Dlatego metoda Kanban dostępna jest także we wspomagających systemach informatycznych.

tablica kanban

 

Czy nam ta produkcja się opłaca ?

 

Problem zaczyna pojawiać się w momencie kiedy kadra zarządzająca zakładu produkcyjnego chce precyzyjnie wyliczyć czy produkcja się  opłaca i jakie są rzeczywiste koszty wytworzenia.

Tu pojawia się problem dla naszych kierowników produkcji, gdyż muszą przygotować kolejny już raport dla dyrektora, a informacje o kosztach zakupu surowców czy półproduktów znajdują się zazwyczaj w księgowości a w najlepszym przypadku u kierownika magazynu. Z naszego Excela nie dostaniemy informacji o kosztach surowców jakie zostały użyte do produkcji.

Tracimy czas i zwiększa się ryzyko popełnienia błędu np. użycia nieaktualnych danych zakupu czy też błędu przy przepisywaniu wartości.

Raportowanie z produkcji

 

W firmie z branży obuwniczej w której niedawno przeprowadziliśmy audyt okazało się że, liczba raportów tworzonych co miesiąc Excelu, przygotowywanych dla potrzeb kierownictwa zakładu wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat o około 500% , a przygotowanie ich zajmuje ok trzydziestu godzin pracy co miesiąc. Z tych i innych powodów powstały zintegrowane systemy informatyczne zwane potocznie jako systemy ERP.

Zdjęcie z obowiązków raportowania i ręcznego liczenia to nie tylko wygoda pracowników ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy dla firmy.

Rzetelny raport generowany przez system jest więcej wart dla menadżera, niż raport który powstaje z przybliżonych czy czasem zakładanych danych przenoszonych z systemu magazynowego do raportu tworzonego w arkuszu kalkulacyjnym.

Czy nadszedł już czas na wdrożenie systemu ERP ?

 

zysk z produkcji 

Na to pytanie muszą odpowiedzieć przede wszystkim osoby decyzyjne firmy, kadra kierownicza, właściciele. Przychodzi moment w rozwoju przedsiębiorstwa kiedy liczba zamówień przekracza możliwości „ogarniania ich” przez zasoby zespołu obsługi produkcji. Szerzej na ten temat pisałem w artykule:  Co zarząd powinien wiedzieć o wyborze systemu erp.

Jak stwierdziła ostatnio jedna z menadżerek firmy produkcyjnej ze Śląska „rozwój firmy trochę nas zaskoczył” , co oddaje wysoką dynamikę polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i rosnące potrzeby na zarządzanie procesem produkcji w zintegrowanym systemie ERP.


Jeżeli stwierdziłeś że opisane czynniki występują już w twojej firmie, a twój kierownik produkcji nadal twierdzi że wystarcza mu do pracy Excel, to znak że to już czas aby sprawdzić czy produkcja na pewno ci się opłaci, czy twoi ludzie pracują optymalnie a nie tracą godzin na przygotowywanie raportów dla ciebie !

 

Zaproś nas do siebie, przeprowadzimy analizę jak jest naprawdę i ile na tym możesz zaoszczędzić

lub skorzystaj z naszego kalkulatora

 

 

 

kalkulator erp

Wyceń system ERP

 

 

 

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/