fbpx

Blog

BLOG

System ERP vs. Excel w planowaniu produkcji

Data publikacji: 15.07.2016
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (3 głosów, średnio: 5,00 z 5)

Systemy ERP, my tego nie potrzebujemy na produkcji, taką odpowiedz najczęściej słyszę odwiedzając firmy produkcyjne. Wielu kierowników produkcji z którymi w ostatnim czasie rozmawiałem, twierdziło, że planowanie produkcji w arkuszu kalkulacyjnym Excela w zupełności im wystarcza i nie jest im potrzebny inny system bo mają wszystko co jest im potrzebne. Struktury powiązanych ze sobą arkuszy zastępują niejednokrotnie programy, gdzie przeplanowanie produkcji na inny termin metodą kopiuj wklej ułatwia pracę na produkcji.

Jest w tym stwierdzeniu sporo racji, bo do zaplanowania kilku procesów produkcyjnych na gniazdach nie stanowi żadnej trudności dla tak popularnego arkusza kalkulacyjnego jakim jest Excel.

Czy nam ta produkcja się opłaca ?

 

 

Problem zaczyna pojawiać się w momencie kiedy kadra zarządzająca zakładu produkcyjnego chce precyzyjnie wyliczyć czy realizacja zlecenia produkcyjnego się opłaca i jakie są rzeczywiste koszty wytworzenia. Tu pojawia się problem dla naszych kierowników produkcji, gdyż muszą przygotować kolejny już raport dla dyrektora, a informacje o kosztach zakupu surowców czy półproduktów znajdują się zazwyczaj w księgowości a w najlepszym przypadku u kierownika magazynu.

Raportowanie z produkcji

W firmie z branży obuwniczej w której niedawno przeprowadziliśmy audyt okazało się że, liczba raportów tworzonych co miesiąc Excelu, przygotowywanych dla potrzeb kierownictwa zakładu wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat o około 500% , a przygotowanie ich zajmuje ok trzydziestu godzin pracy co miesiąc. Z tych i innych powodów powstały zintegrowane systemy informatyczne zwane potocznie jako systemy ERP.

Zdjęcie z obowiązków raportowania i ręcznego liczenia to nie tylko wygoda pracowników ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy dla firmy.

Rzetelny raport generowany przez system jest więcej wart dla menadżera, niż raport który powstaje z przybliżonych czy zakładanych danych przenoszonych z systemu magazynowego do raportu tworzonego w arkuszu kalkulacyjnym.

Czy nadszedł już czas na wdrożenie systemu ERP ?

zysk z produkcji

Na to pytanie muszą odpowiedzieć przede wszystkim osoby decyzyjne firmy, kadra kierownicza, właściciele. Przychodzi moment w rozwoju przedsiębiorstwa kiedy liczba zamówień przekracza możliwości „ogarniania ich” przez zasoby zespołu obsługi produkcji. Szerzej na ten temat pisałem w artykule:  Co zarząd powinien wiedzieć o wyborze systemu erp.

Jak stwierdziła ostatnio jedna z menadżerów firmy produkcyjnej ze Śląska „rozwój firmy trochę nas zaskoczył” , co oddaje wysoką dynamikę polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i rosnące potrzeby na zintegrowane systemy ERP.

Jeżeli stwierdziłeś że wszystkie opisane czynniki występują już w twojej firmie, a twój kierownik produkcji nadal twierdzi że wystarcza mu do pracy Excel, to znak że to już czas aby sprawdzić czy produkcja na pewno ci się opłaci, czy twoi ludzie pracują optymalnie a nie tracą godzin na przygotowywanie raportów dla ciebie !

Zaproś nas do siebie, przeprowadzimy analizę jak jest naprawdę i ile na tym możesz zarobić.

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/