System Erp w chmurze czy na własnym serwerze ? a jeżeli w chmurze to gdzie będą znajdować się moje dane.
Takie to dylematy ma niejeden właściciel czy menadżer firmy chcący wdrożyć system zarządzania w swojej firmie. Wychodząc naprzeciw naszym klientom , spróbuję przybliżyć temat oprogramowania w chmurze oraz kryteriów, jakie powinni brać pod uwagę przy ocenie ryzyk i korzyści płynących z tych rozwiązań.
Według prognoz Gartnera usługi w chmurze rosną najszybciej. Z prognozy na 2019 rok wynika, że w związku z cyfrową transformacją coraz więcej firm będzie decydować się na przejście od zasobów IT posiadanych na własność do usług w chmurze.
Patrząc na rynek dostępnych systemów ERP w Polsce, można dostać bólu głowy, a do tego dochodzą wersje instalowane lokalnie na serwerze w firmie oraz systemy ERP dostępne w chmurze.
Sama inwestycja w systemy ERP, CRM, BI, itp. to już spory wydatek dla firmy – zwłaszcza gdy licencje kupowane są w modelu licencjonowania na użytkownika/ stanowisko.
Zazwyczaj wdrożenie nowego systemu wiąże się dodatkowo z koniecznością rozbudowy istniejącej infrastruktury informatycznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tych systemów. Zwykle wiąże się to z wymianą serwera na nowy, gdyż postęp technologiczny jest nieubłagany a zwykle serwery w firmach, pamiętają jeszcze czasy takich systemów jak Microsoft Serwer 2008 lub starsze. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jaki niesie to zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego takiej firmy.
Mamy bardzo duże doświadczenie w tworzeniu ofert na serwery IT dla firm, które wdrażają systemy ERP, CRM, CAD czy też inne rozwiązania informatyczne.
Kiedy system erp w chmurze jest lepszym wyborem
Rozwiązania informatyczne w chmurze mają pewną przewagę nad klasycznymi wdrożeniami i są to:
- Brak kolejnej inwestycji w własną serwerownię
- stała miesięczna opłata zamiast dużej inwestycji
- wielopoziomowe bezpieczeństwo naszych danych
- Wysoka wydajność
- Gwarantowany dostęp do chmury na poziomie 99,99 %
- Poprawa organizacji pracy w firmach wielo-oddziałowych
- Oszczędność energii elektrycznej (klimatyzacja serwerowni, straty na UPS’ach, praca serwerów).
- Łatwiejsza administracja
- Elastyczność w dostępie do rozbudowy i zwiększenia wydajności w zasobach chmury.
Klasyczne rozwiązania jakim jest własna serwerownia ma także swoich gorących wyznawców jednakże trudno jest obecnie znaleźć solidne argumenty za kolejną inwestycją we własną serwerownię. Jednakże jak pokazuje doświadczenie naszych klientów, gdzie nacisk na bezpieczeństwo ze strony właściciela był duży, nawet umieszczenie serwerowni na piętrze nie chroni przed jej zalaniem (podczas gwałtownej burzy zerwany został dach firmy i serwerownia została zalana).

Powody migracji systemów ERP do chmury
Wśród najczęściej wymienianych powodów migracji są:
- Wysoka dostępność do zasobów
- Ciągły dostęp do nowych technologii
- Elastyczna skalowalność zasobów
- Opłata za faktycznie wykorzystywane zasoby
- Bezpieczeństwo na wysokim poziomie
- Dostęp do pomocy wysokiej klasy inżynierów IT
DATA CENTER – gdzie są te nasze dane
To pytanie także nurtuje wielu z nas, w dobie obowiązywania ustawy RODO to czy nasze dane są bezpieczne ma dla nas duże znaczenie. Warto wtedy zapytać gdzie fizycznie znajduje się Data Center w którym będą przechowywane nasze dane. dlatego też my polecamy Data Center znajdujące się na terenie polski które świadczą dla nas usługi. Na bezpieczeństwo przechowywanych danych składają się następujące elementy :
- Bezpieczeństwo fizyczne – zabezpieczenie obiektu, stały monitoring itp.
- Ciągłość działania – ups’y , agregaty prądotwórcze czy niezależne stacje zasilania
- Nowoczesne zabezpieczenie przeciwpożarowe
- Najwyższej klasy systemy bezpieczeństwa sieciowego
- Bezpieczeństwo zewnętrzne – lokalizacja Data Center
Podsumowując temat czy warto mieć system ERP w chmurze, mówimy tak ale nie zawsze , są wyjątki, które preferują inne rozwiązania niż chmura obliczeniowa.
