Blog

BLOG

Pracownicze Plany Kapitałowe

Data publikacji: 20.08.2019
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (4 głosów, średnio: 4,50 z 5)

Pracownicze plany kapitałowe , to nowy sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę.

 

Już od 1 lipca 2019 roku największe firmy zatrudniające ponad 250 pracowników muszą wdrożyć mechanizmy obsługujące PPK.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zaczęły obowiązywać już w tym roku. Nowy system oszczędzania na emeryturę, obejmie osoby zatrudnione w wieku od 18 do 55 lat.  do programu mogą także także przystąpić starszym pracownicy do 70 roku życia

Pieniądze odkładane w ramach PPK będą prywatne i będą dziedziczone bo są częścią wspólnoty majątkowej. Przygotowanie do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych to spore wyzwanie dla polskich pracodawców. Dlatego nie powinniście odkładać wdrożenia na ostatni moment. Może się okazać, że zostało na tyle mało czasu żeby przygotować firmę na to wyzwanie. Zalecamy zainteresować się tematem już teraz i przygotować się do wdrożenia dobrego rozwiązania informatycznego.

 

 

ppk

 

 

Ważną datą dla większości firm jest styczeń 2020 roku kiedy obowiązek obejmie wiele średnich przedsiębiorstw  zatrudniających powyżej 50 osób. O ile pracownicy mogą zrezygnować z uczestnictwa w PPK ale pracodawca ma obowiązek umożliwić przystąpienie im do programu i ewidencjonowanie dokumentacji z tym związanej.

Jak wdrożyć PPK w firmie

 

  1. po pierwsze pracodawca musi zawrzeć umowę z instytucją finansową na prowadzenie PPK
  2. wdrożyć narzędzie IT do obsługi systemu
  3. zapisać wszystkich pracowników do PPK
  4. Naliczać składki i przekazywać je na konta u operatora pracowniczych planów kapitałowych

Kary za uchybienie przepisom o PPK

Na jakie sankcje może być narażone przedsiębiorstwo które nie dopełni obowiązków związanych z PPK:

  • 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń u danego pracodawcy w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego
  • od 1 tyś. PLN do 1 mln PLN
  • 1 mln PLN grzywny lub 3 lata pozbawienia wolności

Przed sankcjami jakie mogą dotknąć pracodawcę za nie dopełnienia obowiązków związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi można się zabezpieczyć. Wystarczy dochować należytą staranność przy tworzeniu comiesięcznych wpłat oraz prowadzić właściwą dokumentację. Aby zagwarantować sobie spokój proponuję wesprzeć się w tych działaniach sprawnym systemem informatycznym.

 

 

Pamiętaj czasu pozostaje coraz mniej !

 

ppk

 

Potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu narzędzi do PPK 

napisz lub zadzwoń

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/