Blog

BLOG

Plan produkcji

Data publikacji: 29.07.2019
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (6 głosów, średnio: 4,67 z 5)

Plan produkcji to kluczowy element wpływający na efektywność w twojej firmie.

 

Jako właściciel firmy zapewne wiele razy zastanawiałeś się jak poprawić efektywność produkcji swojej firmy. Może jak wielu przedsiębiorców podpisałeś kontrakt z nowym kontrahentem, który otwiera dla ciebie rynki Unii Europejskiej.

Kluczowymi elementami tego kontraktu jest wysoka jakość produktów którą niezmiennie od pokoleń utrzymuje Twoja firma oraz terminowa realizacja dostaw.

To właśnie ten element przysparza cię o ból głowy. Twój kierownik produkcji niejednokrotnie wspominał że zrobienie optymalnego planu produkcji wymaga wielu godzin przygotowania i synchronizacji wielu arkuszy najlepszego systemu do planowania który posiadacie czyli Excela.

Kierownik produkcji mówił Ci, że żeby utrzymać gwarantowane terminy dostaw dla nowego kontraktu to możemy zawalić terminy dla innych naszych klientów.

 

co pożera zyski na produkcji

 

Wiesz że twoi pracownicy zrobią wszystko co w ich mocy żeby zrealizować i dostarczyć wszystkie zamówienia na czas. Pracownicy chętnie pracują po godzinach, nawet w soboty , być może będzie trzeba zatrudnić jeszcze kilka dodatkowych osób.

Nie wykluczone że część produkcji trzeba będzie pod zlecić na zewnątrz do kooperacji – to na pewno podniesie koszty produkcji. Także logistycy dwoją się i troją żeby w trybie ekspresowym zamówić dodatkowe surowce i komponenty do produkcji. Niestety zdarza się że, zamówienia na już są po znacznie zawyżonych cenach.

Dodatkowe koszty których nie przewidziałeś mogą pochłonąć założony zysk z nowego kontraktu. Co gorsza w oczach dotychczasowych odbiorców możesz wiele stracić z powodu  opóźnionych dostaw.

 

produkcja 4.0 to narzędzia informatyczne
 

To tylko jeden z możliwych scenariuszy jaki może się zdarzyć w czasie wzrostu konkurencyjności twojej firmy. Nie pozwól aby zysk pochłonęły nieplanowane koszty.

Zapewne słyszałeś termin Przemysł 4.0. Tak określa się potocznie narzędzia informatyczne, które mogą usprawnić twoją produkcję w dobie cyfryzacji. Zrobią to tak, jak nawigacja w twoim samochodzie planuje twoją trasę do celu. Wytyczą optymalny harmonogram pracy produkcji uwzględniając dostępność maszyn, ludzi, materiałów oraz uwzględnią czas do planowanej wysyłki.

Jak  wygląda harmonogramowanie produkcji – zobacz to sam.

 

część 1 

część 2

 

 

Możliwości jest wiele dlaczego ich nie wypróbować ?

Zamów teraz bezpłatną prezentację.

zamów darmową prezentację