Blog

BLOG

Jakie zmiany w przepisach JPK, MPP i PPK w 2020 roku

Data publikacji: 19.11.2019
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (brak ocen)

Jakie zmiany prawne w przepisach czekają firmy w 2020 roku.

 

Końcówka roku obfituje w zmiany prawne, które wpływają na działalność twojej firmy bez względu na jej wielkość.

Kluczowy obszar, który podlega tym zmianom to księgowość. Wprowadzone ostatnio zmiany to między innymi :

  • biała lista podatników VAT
  • obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności MPP lub split payment
  • nowe struktury e-sprawozdań
  • Pracownicze Plany Kapitałowe PPK

 

W dalszym horyzoncie czekają nas kolejne zmiany w systemie VAT. Jest to odejście od deklaracji VAT-7 i rozszerzenie formularzy JPK (Jednolity Plik kontrolny).

W obliczu wysokiej rangi nadchodzących zmian ważne jest, aby systemy ERP były odpowiednio przygotowane i zaktualizowane do ich obsługi.

Wieje firm ciągle pracuje na handlowych systemach DOS, nie zdając sobie sprawy z wyzwań, jakie stoją przed nimi. Dlatego też chcę troszkę obudzić świadomość tych, którzy bagatelizują ten temat.

 

Co jest wymagane już dzisiaj

 

Biała lista podatników – obowiązuje już od 1 września 2019, jednak należy pamiętać, o obowiązku weryfikowania kontrahenta z białą listą. Dlatego że już od nowego roku mogą grozić ci sankcje.

Zapłacenie kontrahentowi przelewem kwoty powyżej 15 tysięcy zł na konto, które nie znajduje się na białej liście, skutkuje sankcjami – tak zwaną opłatą solidarną , brakiem możliwości zaliczenia tej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

 

Kiedy Mechanizm Podzielonej Płatności MPP wszedł w życie, to jest od 1 listopada, likwidując dotychczasowe rozliczenia na zasadzie odwrotnego obciążenia. Zgodnie z załącznikiem nr 15 towar znajdujący się w tym załączniku, którego wartość transakcji przekracza 15 000 zł jest objęty, obowiązkową podzieloną płatnością. Faktury takie muszą zostać opatrzone oznaczeniem „Mechanizm podzielonej płatności”

 

Wszystkie te zmiany dostępne są w systemach ERP Streamsoft, jak i Comarch. Dlatego warto już teraz zastanowić się, nad wymianą swojego starego systemu DOS’ owego na nowoczesne i bezpieczne systemy informatyczne, które zabezpieczają twoją firmę przed popełnieniem błędów.

 

Jakie zmiany w JPK czekają nas jeszcze w 2020.

 

Na początek nowy Jednolity Plik Kontrolny (robocza nazwa JPK_V7). Dotychczasowe deklaracje VAT-7 i Vat7K zostaną wycofane i zastąpione właśnie nową strukturą JPK. Tutaj także za błędy w nowych JPK czekają cię sankcje. 500 -„ za każdą nieprawidłowość, kiedy podatnik nie skoryguje pliku JPK_VAT mimo wezwania właściwego organu skarbowego.

Nie znamy jeszcze, kiedy zmiany w JPK zaczną obowiązywać, ale według zapewnień Ministerstwa Finansów będzie to pierwsze półrocze 2020. Prawdopodobnie także deklaracja VAT-12 znajdzie swoje odzwierciedlenie w strukturach JPK.

Nowe formaty JPK oznaczają konieczność dochowania przez przedsiębiorcę wysokiej staranności przy przygotowywaniu rozliczeń. Konieczne jest też monitorowanie i korygowanie przesłanych rozliczeń pod rygorem sankcji administracyjnych.

 

Rozwiązania informatyczne wdrażane przez IXION oferują pełną i prawidłową obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego zgodnie z aktualnym stanem prawnym.

Każda firma w prosty sposób spełni wszystkie wymagania, jakie przynoszą mu nowe wymagania kreowane przez Ministerstwo Finansów.

Warto także przypomnieć, że od 01.01.2020 zacznie obowiązywać obowiązek prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych dla pracowników. Obowiązek dotyczy przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób.

Warto w tym miejscu przypomnieć o sankcjach, jakie grożą pracodawcy za brak obsługi PPK. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto już teraz wybrać odpowiednie narzędzie, które dopilnuje dokumentacji i comiesięcznych wpłat. Niezbędny będzie tu odpowiedni system informatyczny.

 

Zapytaj o rozwiązanie dla twojej firmy – Napisz do nas

 

 

Formularz kontaktowy

  • Twoich danych użyjemy tylko do kontaktu z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach uzyskania kontaktu przez firmę IXION sp z o.o.  z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim ul. Radlińska 45b oraz na otrzymywanie na podane dane kontaktowe, informacji handlowych drogą elektroniczną. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Szczegóły dotyczące zakresu czynności związanych z przechowywaniem danych osobowych na stronie o RODO : http://www.ixion.pl/obowiazek-informacyjny/