Blog

BLOG

Wdrożenia systemów ERP

Data publikacji: 01.12.2017

Wdrożenie systemu ERP w firmie

 

to zawsze duże wyzwanie dla każdej organizacji. Na polskim rynku aktywnie działa ponad 100 producentów systemów klasy ERP. Czym powinieneś się kierować przy wyborze systemu dla swojej firmy.

Po pierwsza wyznacz cele dla wdrożeniawyznacz cele wdrożenia

 

Czy warto wdrażać system ERP tylko dla tego że wkrótce pojawi się szansa jego sfinansowania ze środków unijnych ?  Nie, z naszego doświadczenia wynika że bez wyraźnego celu który przyświeca wdrożeniu nie warto. Dlatego pred podjęciem decyzji należy zastanowić się w gronie menadżerów firmy dlaczego powinniśmy wdrożyć nowy system IT i w jakich procesach przedsiębiorstwa ma on usprawnić działalność firmy.

Audyt Procesów

 

Jeżeli nie za bardzo jesteśmy w stanie stwierdzić w czym wdrożenie systemu ERP miało by pomóc warto zwrócić się do zewnętrznej firmy Consultingowej która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z analityką procesów pod względem  dostępnych rozwiązań informatycznych dla firm.

Kryteria wyboru systemu ERP

 

To że nasza firma wyrosła już z rozwiązań pudełkowch doświadczamy na co dzień, żeby poprawnie działać korzystasz z wielu programów, w księgowości program numer 1, handlowcy mają także swój program do wystawiania faktur i do tego niezastąpiony excel. Kolejny excel ma nasz zaopatrzeniowiec gdzie przepisuje dane z arkusza handlowców mając na uwadze terminy produkcji w arkuszach z dwóch wydziałów produkcyjnych, o reszcie lepiej nie wspominać.

Nasze uporządkowane procesy i potrzeby informatyczne powinny wyjść z przeprowadzonego audytu, jeżeli pominęliśmy ten krok to musimy zrobić to sami. Dobrze na tym etapie zastanowić się jak ujednolicić procesy. Kolejnym ważnym aspektem jest określenie ilości stanowisk  przez które nasze procesy przebiegają.

No i najważniejsze Cel – czyli co ma usprawnić wdrażany system ERP w naszych procesach i jak sprawdzić czy ów cel zostanie osiągnięty – wyznaczyć miary jakimi zmierzymy czy nasz cel został osiągnięty. A może któryś obszar naszej działalności chcemy usprawnić np. gospodarkę magazynową.  Możemy zastanowić się, jak usprawnienie naszego ograniczenia tzw. „wąskiego gardła” wpłynęła by na poprawę całej organizacji.

Oprogramowanie dla firm

 

wygodna praca w systemie informatycznym

Mając nasze kryteria możemy rozpocząć poszukiwanie programów dla firm klasy ERP,  na tym etapie możemy wyselekcjonować systemy które w swojej funkcjonalności mają dostępne moduły które realizują nasze procesy.

Polski producent czy światowy lider,  przy tym punkcie warto się zastanowić jakie czynnik będą miały wpływ na eksploatację naszego nowego systemu informatycznego. Przy nieustannie zmieniających się przepisach i narastających obowiązkach podatników warto skupić się na rozwiązaniach które zagwarantują nam dostęp do niezbędnych aktualizacji do naszych przepisów. wielu producentów zagranicznych w kluczowych obszarach fiskalnych i pracowniczych posiłkuje się systemami trzecimi polskich producentów więc trudno tu mówić o systemie zintegrowanym jakim są systemy ERP.  Z początkiem 2018 roku czeka nas JPK_VAT prawdopodobnie nie jedyna nowość która czeka nas w nadchodzącym roku.

Kolejnym czynnikiem który jest istotny w fazie eksploatacji, jest to czy w naszej okolicy znajdziemy profesjonalny serwis.  Myśl globalnie działaj lokalnie – to coraz bardziej popularne hasło które ma zastosowanie także w dziedzinie systemów ERP w przypadku gdy możliwy serwis może do nas dotrzeć fizycznie w godzinę jest niezwykle ważne w przypadku firm produkcyjnych gdzie nie możemy sobie pozwolić na przestój z powodu usterki oprogramowania.

Prezentacja oprogramowania

Wybrałeś już system który ma wszystkie funkcjonalności – gratuluję część zadania już za tobą.  Teraz zaproś kilku dostawców na prezentację oprogramowania. To ważny moment w wyborze, jest on jak jazda próbna nowym samochodem. Pamiętasz zapewne to uczucie kiedy wybrałeś markę i model samochodu, umówiłeś się w salonie na jazdę próbną i tu rozczarowanie, samochód dobrze wygląda ale ty czujesz się nie komfortowo.

Tak samo może się stać z oprogramowaniem ERP dla twojej firmy. Dział marketingu producenta pracuje bardzo dobrze, ulotki mają świetne nawet reklama w telewizji leci często (może nie tak często jak samochodów). Wybierz kluczowych użytkowników nowego systemu którzy będą z niego najwięcej korzystać. Umów się z dostawcami na prezentację zobacz  i przekonaj się na własne oczy co dostaniesz po wdrożeniu systemu ERP.

Podsumowanie

 

 Jeżeli nadal potrzebujesz pomocy przy wyborze systemu ERP , skorzystaj z naszego kalkulatora ERP lub po prostu zadzwoń albo napisz do nas teraz  to nic nie kosztuje.

kalkulator erp

Kalkulator ERP

Formularz kontaktowy