Blog

BLOG

Jak wdrażać system informatyczny – Jak robimy to My

Data publikacji: 29.05.2016
nie podoba mi sięsłabyśrednidobrybardzo dobry (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)

Jak wdrożyć system informatyczny w firmie

 

Dowiadujemy się z literatury że, około 75% projektów informatycznych nie kończy się pełnym sukcesem. Przyczyny mogą być różne, lecz zazwyczaj prowadzą do jednego źródła problemu czyli błędu na etapie projektowania systemu dla potrzeb klienta. Dokładne określenie wytycznych jest tutaj podstawowym wyznacznikiem zwiększenia szans realizacji zadania wdrożeniowego.

Aby zapewnić skuteczną i efektywną realizację projektów wdrożeniowych opracowaliśmy własną metodykę działań, opierającą się na trzech filarach:

  • Skuteczność – pełna realizacja zakresu projektu z zachowaniem harmonogramu i budżetu
  • Bezpieczeństwo – nadrzędnym celem współpracy jest dla nas osiągnięcie korzyści po stronie klienta
  • Współpraca – pełna otwartość w relacjach i nastawienie na słuchanie potrzeb klienta

 

Metodyka wdrożeń systemów informatycznych

 

Dzięki doświadczeniu, jakiego nabywaliśmy podczas zakończonych projektów wdrożeniowych, opracowaliśmy własną metodykę działania.  Składa się ona z pewnych etapów, przybliżających projekt do sukcesu.  Skuteczność metodyki ma swoje mocne fundamenty. Nasi inżynierowe stosują w praktyce wiedzę metodyki DSDM popartą certyfikatami AgilePM®  oraz zdobyte najlepsze praktyki z zakresu Theory of Constraints, TOC

W pierwszej kolejności prowadzona jest analiza powiązań procesów biznesowych z perspektywy problemów występujących w poszczególnych komórkach funkcjonalnych. Na tej podstawie, w oparciu o naszą autorską metodę, powstaje mapa ograniczeń, „wąskich gardeł” i potencjalnych ryzyk.  Raport, który jest tworzony dla potrzeb kadry zarządzającej, pokazuje wizję optymalnego wdrożenia, potencjalnych zagrożeń a także oczekiwanych efektów biznesowych.  Z takim „narzędziem” management jest w stanie podjąć świadomą decyzję o realizacji projektu oraz o wyborze firmy wdrożeniowej.

Jeśli Klient decyduje się na wdrożenie z naszą firmą, przechodzimy do kolejnego ważnego etapu jakim jest analiza przedwdrożeniowa. Podczas tych prac określamy szczegółowe wymagania, sposób ich realizacji i precyzyjnie tworzony jest projekt systemu. W analizie przedwdrożeniowej zawarte są między innymi informacje dotyczące:

  • koncepcji funkcjonowania systemu w poszczególnych obszarach,
  • modułów systemu oraz ich konfiguracji,
  • specyficznych funkcjonalności które zostaną stworzone,
  • rozszerzeń systemu,
  • integracji z innymi systemami,
  • migracji danych,
  • wymagań dotyczących zasobów sprzętowych i strukturalnych,
  • wymagań dotyczących działań które mają być wykonane po stronie Klienta,
  • szczegółowego harmonogramu wdrożenia (z uwzględnieniem okresów przejściowych),
  • szkoleń z obsługi systemu,
  • zasad współpracy przy prowadzeniu projektu.
inspirująca historia

Inspirująca dyskusja

Kamienie milowe wdrożenia

 

Na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy powiązań procesów biznesowych w harmonogramie określamy tzw. „kamienie milowe”, będące swoistymi punktami kontrolnymi.

Kamień milowy jest tworzony w taki sposób aby po zakończeniu etapu wdrożenia Klient otrzymywał określoną „wartość biznesową” z której może zacząć korzystać od razu, mimo, że całe wdrożenie nie zostało jeszcze zakończone.

Taki punkt stanowi także swego rodzaju „bezpiecznik” dla klienta. Jeśli funkcjonalność systemu nie jest zgodna z uzgodnieniami i ustaleniami z analizy przedwdrożeniowej i system nie jest zgodny z oczekiwaniami Klienta, istnieje możliwość przerwania wdrożenia. W takiej sytuacji klient nie ponosi kosztu zakupu licencji a rozliczeniu podlegają jedynie koszty dotychczas zrealizowanych prac wdrożeniowych.

Podczas typowego wdrożenia istnieje kilka kamieni milowych – dzięki czemu Klient jest w stanie określić zgodność realizacji prac z przyjętym harmonogramem, poznawać i korzystać z systemu przed zakończeniem wdrożenia.

wzrost rentowności przedsiębiorstwa

Po zakończeniu wszystkich prac wdrożeniowych przechodzimy do etapu obsługi powdrożeniowej.  Świadczymy tutaj pełen zakres wsparcia serwisowego i pomocy technicznej. Usuwane są też usterki których nie udało się wychwycić na etapie odbioru.

Po stabilizacji zapewniamy obsługę serwisową (zdalnie i lokalnie) wg uzgodnionego standardu obsługi.

Taki system wdrożenia dobitnie minimalizuje ryzyko niepowodzenia projektu, zapewnia komfort współpracy i gwarantuje osiągnięcie założonych celów o czym świadczy rosnąca liczba naszych zadowolonych klientów.

 

Chcesz dowiedzieć się jakie korzyści przyniesie wdrożenie systemu informatycznego w twojej firmie, jak przełoży się to na dodatkowe oszczędności i przychody 

 

zamów darmową prezentację